Buradasınız: Anasayfa » Haberler » Test uzmanı ‘Sallayarak’ sınav kazanma metodu geliştirdi

Test uzmanı ‘Sallayarak’ sınav kazanma metodu geliştirdi


Sefa Boyar, 2001 yılında üniversiteye dereceyle girdi. 2006’da ise tekrar sınava girip Türkiye sonuncusu olarak tarihe geçti.

Çılgın test uzmanı, geçen haftalarda ‘sallayarak’ sınav kazanma yollarını anlattığı bir kitapçıkardı. Kendisi bu yöntemle KPSS’yi, KPDS’yi ve şu anda çalıştığı bakanlığın uzmanlık sınavını kazanmış.

Onun hikâyesi aslında 2001’de ODTÜ inşaat mühendisliği bölümünü ilk bine girerek kazanmasıyla başlıyor. Boyar, o sınavda bütün soruları yapar, geriye cevabını bilmediği beş soru kalır. Bunlara vereceği cevapla, dereceye girip giremeyeceğinin farkındadır. Kendi keşfettiği ‘eleme’ yöntemiyle şıkları işaretler ve bankooo…

Sefa Boyar, geçen haftalarda ‘Salladım Tuttu’ adlı bir kitap yazdı. Dalga mı geçiyor, yoksa ciddi mi diye düşünedururken ‘sallayarak’ kazandığı sınavlara dair verdiği bilgiye bakın: “2001’de ilk bine girerek Türkiyederecesi yaptığımda cevabını bilmediğim 5 sorunun şıklarını bu yöntemle işaretledim. 2010’da KPSS’deki sınavdan, neredeyse soruların yarısını ‘salladım’ 80 aldım, 2001’de KPDS’den 70 aldım. Şu anda çalıştığım kurumdaki uzmanlık sınavımı da bu yöntemle kazandım.”

Boyar’ın, sıfır bilgi ile test çözme yollarını anlattığı kitapta 29 metot yeralıyor. Matematik, coğrafya, Türkçe, felsefe, dil sınavları vs. için ayrı ayrı eleme yöntemi geliştirilmiş. Yöntemlerin isimleri de kitabın kendisi kadarkomik: Ultra Sallama Metodu, Ekstrem Sallama Metodu, Kök Eleme Sallama Metodu… Hepsinin ana mantığı soruları okumadan, sadece cevaplarabakarak doğru şıkkı bulmak üzerine kurulu. Boyar’ın dediğine göre ilkokul mezunu dahi anlarmış anlattığı yöntemleri. Hiç bilgisi olmayan bir ev hanımı üzerinde de keşfettiği metodun sağlamasını yapmış. Bu yöntemi nasıl keşfettiğini ise, “Milyonlarca soru çözdükten sonra artık sistemin kodlarınıçözüyorsunuz.” cümleleriyle özetliyor.

Ülkemizde her yıl binlerce öğrenci üniversite sınavına giriyor. Yaklaşık 80 bin öğrenci bu sınavdan sıfır çekiyor ya da oldukça düşük puan alıyor. 5-10 net yaparak barajı geçen öğrencilerin sayısı ise 80 ile 100 bin arasında. Yani 180 bin kişi her yıl sınavdan hüsranla ayrılıyor. Boyar diyor ki; “Buöğrenciler benim yöntemimle barajı geçip iki yıllık bir üniversite kazanabilir. 10 senedir hiç kitap açmamış biri de en azından açıköğretime girebilir. Ben mesela bir sınavda 50-60 soruyu okumadan rahatlıkla doğrucevaplıyorum.”

Eğitimciler ne diyor?

Elbette bilgi sorularında bu yöntem geçerli değil. ‘Cumhuriyet döneminin İkinci Yeni şairleri kimdir?’ sorusunu eleme mantığıyla cevaplamanız zor. Oturup paşa paşa Edip Cansever, İlhan Berk, Cemal Süreya, Turgut Uyar, Sezai Karakoç’un ismini, cismini, şiirini bilmeniz gerekiyor sevgili öğrenciler. Sınav bir kitapla kolaylaşacak kadar basit değil anlayacağınız.

Peki eğitimciler ne diyor bu test uzmanının çılgın yöntemine? Pek etik buldukları söylenemez. ‘Böyle bir şey mümkün değil’ şeklinde bir yaklaşıma sahipler. Ancak Boyar’ın dediğine göre kitabı okuyunca çoğunun fikrideğişmiş. Boyar, “Sistemi sorgulamak lazım aslında diyorum eğitimcilere. Bu ciddi bir çalışma. Kitaptaki her şey hem istatistiki açıdan doğru, hem de ÖSYM’nin tamamen test sınavına yaklaşımını gösteriyor. Hem dalga geçiyor, hem sistemin açığını kullanıyoruz.” diyor.

Çılgın test uzmanının amacı sadece sınavda başarılı olmak değil, aşırı kaygıyla sınava giren öğrencilerin bir nebze de olsa streslerini azaltmak. Kendisi gibi pek çok arkadaşı da metotlarını deneyerek sınava girmiş. Geçen yıl çok talep olunca ders dahi vermiş. Şimdi yeni bir kitap hazırlıyor. Bu sefer çok daha iddialı. Tıp mezunları için oldukça önemli bir sınav olan TUS’u, tuş etmenin yollarını anlatacak…


Bir Cevap Yazın

© 2012 OnlineHocam

Yukarı kaydır