Buradasınız: Anasayfa » Haberler » Devlet Memurluğunda alt ve üst yaş sınırı nedir?

Devlet Memurluğunda alt ve üst yaş sınırı nedir?


Devlet memurluğunun en çok  önem arzeden taraflarından biriside yaş sınırlamasıdır, aşağı yukarı bütün devlet memurluklarında alt ve üst yaş sınırı sınır bellidir. Alt sınır çoğumuz açısından önem arzetmese bile özellikle üst sınırlama çoğumuza yakından ilgilendirmektedir. İşte devlet memurlarının yaş sınırlaması ile ilgili bazı ince detaylar:

 

Devlet memurluğunda alt yaş çok açık şekilde bellidir fakat üst yaş devlet memurluğuna alınacak işlere göre değişiklik göstermektedir. Bunuda devlet kurumları işe alırken açıklama yaparak bildirirler.

 

Örneğin askeriye uzman çavuş alacaksa eğer, atıyorum üst sınırı 25 iken, milli eğitim bakanlığında öğretmenlik için yaş sınırı 40, maliye bakanlığında uzman’lık için yaş sınırı 35 olabilmektedir.

 

Şimdi gelelim Devlet memurluğuna alınırken yaşın alt sınırının ne olduğu hususuna;

Devlet memurlarında alt yaş sınırı 18’dir.

Fakat Eğer görev alınacak kişi bir sanat okulu veya meslek lisesi mezunu ise bu durumda yaş sınırı 15 yaşına kadar inmektedir bu durumda mahkemeden işi yapabileceği yönünde kazai rüşt kararı almak suretiyle devlet memurluğuna atanabilir.

 

Sonuç olarak;

Devlet memurluğunda Alt sınır 18 olup bu durum yukarda anlattığım durumlarda 15 yaşına kadar inmektedir. (hiçbir kimse 15 yaşından küçükse devlet memuru olamaz)
Üst sınır ise kuruma göre değişiklik göstermektedir.


Bir Cevap Yazın

© 2012 OnlineHocam

Yukarı kaydır